Viewport to znacznik niezbędny do prawidłowego wyświetlenia strony HTML

2023-10-21 13:40:40
2023-10-21 13:40:40
Viewport – to jest ekran, który faktycznie widzi użytkownik. Prosty opis tego parametru mierzy się wielkością przekątnej. W praktyce opis widocznego obszaru strony monitora to zbiór parametrów, w tym przekątna, proporcje i liczba pikseli na jednostkę powierzchni.
Wiadomo, że małe smartfony mają najmniejszą przekątną, a duże monitory największą. Jednak obecną erę poprzedził czas mniej rozwiniętej technologii, więc różnorodność gadżetów była mniejsza. Parametry ekranu nie różniły się znacząco i nie było konieczności wpisywania nowego parametru w nagłówku strony. Stan techniki pozwolił na stosowanie zarówno oznaczeń elastycznych, jak i stałych. Tak naprawdę, jaką różnicę robi to, że strony są nadal przeglądane w mniej więcej takich samych warunkach?
Ale stworzenie urządzenia mobilnego wniosło nowość w tej kwestii. Gadżet ma już szeroki wachlarz parametrów, w tym rozdzielczość pikseli. Tym samym obszar widoczności ekranu stał się bardziej zmienny, co stanowiło wyzwanie dla programistów w zakresie dostosowania strony serwisu do urządzenia. HTML rzutni został stworzony później. Początkowo problem został rozwiązany poprzez wprowadzenie zmian w pliku projektu witryny.
CSS3 – Obecnie prawie wszystkie urządzenia obsługują tę specyfikację. Ale ma też wady. Ze względu na różnorodność rozdzielczości ekranów, responsywność należy tworzyć dla każdego parametru osobno. Dwa smartfony mogą mieć identyczną przekątną, ale liczba punktów na jednostkę powierzchni może różnić się dwukrotnie. Właśnie taką różnicę można zaobserwować pomiędzy produktami Apple.
iPhone 3 ________ 320 - 480
iPhone 4 ________640 - 960
Modele smartfonów tego samego producenta różnią się liczbą punktów na ekranie dwukrotnie. Niedokładne określenie rozmiarów czcionek i konturów bloków skutkowało niewygodnym przewijaniem w poziomie. Spowodowało to duży dyskomfort internautów.
Meta Viewport to narzędzie, które uwzględnia mankamenty pliku projektu CSS3. Przewijanie w pionie jest uważane za naturalne dla każdej strony. Przewijanie w poziomie powoduje niedogodności. Tekst jest trudny do odczytania, jeśli trzeba go ciągle przesuwać na boki. Wada ta powstaje właśnie na skutek niedokładności określenia szerokości strony. Użytkownik może ustawić ekran poziomo.
Parametr dodawany jest w nagłówku strony HTML. Przykład określa dwa parametry: nazwę tagu i szerokość. Meta Tag Viewport - ta linia pozwala ustawić dokładną szerokość ekranu. Dzięki temu blok tekstowy całkowicie pokrywa szerokość ekranu.
Poniżej prosty przykład linii, która uratuje sytuację. Opcje tagów mają o wiele więcej opcji, ale tak wygląda prosta pisownia.
Option 1 p>
meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0”
Option 2 p>
meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1” /
Viewport width Parametr informuje przeglądarkę dokładnie, jak ma przetwarzać stronę. W powyższych przykładach mogliśmy zauważyć różnicę w określeniu szerokości ekranu.
width=680
width=device-width, initial-scale=1.0
Pierwszy przykład ustawia stałą szerokość ekranu monitora. Może to być dodatnia liczba całkowita z zakresu od 200 do 1000 punktów. Drugi przykład dostosowuje zawartość strony do różnych ekranów.
height= 680
height= device-height, initial-scale=1.0
Viewport height Pierwsza linia określa wysokość ekranu, liczbę całkowitą od 233 do 1000 pikseli.
Lista parametrów wskazuje główne metody skalowania. Ważna uwaga - w praktyce zaleca się stosowanie tylko pierwszego parametru, gdyż reszta utrudni użytkownikowi przeglądanie strony i zmniejszy dostępność treści.
Head – Jest to sekcja każdej strony HTML, która powinna zawierać parametr Viewport. Należy pamiętać, że niektóre przeglądarki nie honorują tagu adaptacji strony.
W takich przypadkach używane są stare tagi. Popularne narzędzia do tworzenia stron internetowych, takie jak WordPress, nie przypisują automatycznie opcji dostosowywania. Aby rozwiązać problem, musisz użyć specjalnej wtyczki. Nie oznacza to jednak, że metatag Viewport nie może zostać zapisany w kodzie. W takim przypadku wyszukiwarka potraktuje to jako błąd. Dlatego na stronie HTML musi być zapisane oznaczenie skali.
Brak tagu Viewport jest uważany przez wyszukiwarki za błąd. Chociaż twórcy stron internetowych nie zapisują automatycznie tej linii, a niektóre przeglądarki jeszcze tego nie biorą pod uwagę, należy zadbać o to, aby strona wyświetlała tę linię. Nie należy też traktować tej kwestii formalnie. Brak parametrów szerokości i skalowania lub błędnie napisany kod również spowoduje błąd i słabą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.