Wzrost i spadek liczby milionerów na świecie w latach 2021-2023

2024-02-28 15:32:58
2024-02-28 15:32:58
Pandemia 2020 r. przyniosła oczekiwane pogorszenie koniunktury gospodarczej. Jednak do 2021 r. warunki rynkowe mogły się poprawić. Liczba milionerów dolarowych na świecie wzrosła do 22,5 miliona. Ogólny wzrost wyniósł około 8%, by dwa lata później spaść o ponad 3% do pełnych 21 milionów osób. Wyniki za rok 2023 wykazują logiczny wynik. Oczekuje się, że rozprzestrzenianie się epidemii i wojen spowoduje trudności dla gospodarki. W 2021 r. łączny majątek milionerów wyniósł 86 bilionów dolarów, a na początku 2024 roku liczba ta spadła o trzy biliony dolarów.
Co ciekawe, ogólna tendencja nie dotyczy jednakowo wszystkich krajów. I tak w Niemczech majątek najbogatszych ludzi wzrósł o ponad 7% i dodał całe 6 bilionów dolarów, zajmując trzecie miejsce w rankingu. To dane dotyczące wielkości kapitału, ale jeśli mówimy o liczbie milionerów, to w 2023 roku Francja była na trzecim miejscu.
Ta lista nie sugeruje innych opcji liczenia. Tym samym liczba właścicieli kapitału powyżej 50 mln dolarów stawia Francję na dziewiątym miejscu w rankingu, podczas gdy kraj ten zajmuje trzecie miejsce pod względem ogólnej liczby milionerów. Do 2023 roku liczba ta zmniejszyła się w Japonii i Wielkiej Brytanii odpowiednio o ponad 466 tys. i 439 tys. osób. Niemcy, podwyższając swój kapitał całkowity, utraciły liczbę obywateli z kapitałem przekraczającym milion dolarów o 253 tys. Po raz pierwszy od 10 lat obserwujemy tak radykalny spadek liczby najbogatszych mieszkańców planety; być może podobnych tendencji nie zaobserwowano od kryzysu z 2008 roku.
To smutne i oczekiwane, że ogólny rynek pracy wkrótce odczuje zmiany. Wszystko jednak, jak zawsze, okaże się bardziej skomplikowane. Ocena ta nie pokrywa się z listą najbogatszych krajów świata, ani z konkursem opartym na poziomie życia ludności. Ma on także tylko częściowy związek z parametrem produktu brutto na mieszkańca. Na czele tego rzędu stoją Luksemburg, Irlandia i Singapur. Jakość życia jest najwyższa w Szwajcarii, Niemczech i Kanadzie. Najniższe stopy bezrobocia odnotowano w Niemczech, Czechach, na Litwie i w Holandii. Dodajmy tutaj tak nietypowy parametr, jak ocena stanów według poziomu umiejętności matematycznych, gdzie liderami są Singapur, Makau i Tajwan.