Rosyjscy programiści masowo opuścili kraj w latach 2022-2023

2024-11-28 04:02:39
2024-11-28 04:02:39
Aktywiści Federacji Rosyjskiej przeprowadzili badanie, jak przebiega migracja specjalistów IT. Ciekawe wyniki dała analityka cyfrowa; obserwacja została przeprowadzona w 2024 r. na platformach internetowych. Sondaże opublikowano w Internecie, a niektóre kanały zgodziły się na bezpłatną publikację wniosku. Rekrutacja uczestników badania miała zatem charakter spontaniczny. W sumie udało nam się zgromadzić ponad trzysta profili. Na podstawie tych danych przeprowadzono analizę.
Status migracyjny programisty z Rosji
Należy zaznaczyć, że uczestnicy badania odpowiadali na pytania według własnego uznania; badaniem nie zostali objęci wszyscy specjaliści z branży IT, zatem liczby mogą nie odzwierciedlać pełnego obrazu migracji Rosjan. Z tej listy 66% osób to programiści, a ponad 20% to specjaliści od testowania i analityki. Ponad 85% to mężczyźni poniżej 51. roku życia. Połowa respondentów jest oficjalnie zamężna, ponad 21% ma dzieci, ponad 82% posiada wykształcenie wyższe.
Najciekawszy jest okres, w którym statystyki migracji wykazały znaczny skok. Ponad 90% respondentów przeprowadziło się z Rosji lub z powrotem w okresie od września 2022 r. do 2023 r. włącznie. To właśnie w tym okresie rząd Federacji Rosyjskiej ogłosił masową mobilizację mężczyzn do wojny z Ukrainą. Tym samym wyraźnie widać, jak bolesne działania wpływają na masowe migracje z kraju i utratę cennych specjalistów. Spośród ankietowanych jedynie 10% miało przed tą przeprowadzką doświadczenie w pracy za granicą, a ponad 6% zdobywało wykształcenie za granicą.
Najwięcej specjalistów, bo 54%, migruje do Ameryki Północnej, Europy czy Izraela. Ponad 8% przenosi się do Azji, 18% do krajów WNP. Szczególnie wyróżniają się między innymi Gruzja i Türkiye. Odpowiednio 15% i 4% programistów odwiedza ich w celu relokacji. Tendencja do przemieszczania się jest większa, jeśli specjalista miał już doświadczenie w pracy w innym kraju lub odwiedził go. Istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o przeprowadzce były sankcje nałożone na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. Od 2022 r. warunki pracy znacznie się pogorszyły z powodu zablokowanych witryn i trudnych transakcji.
Wśród głównych powodów przeprowadzki respondenci wskazali brak zgody na politykę władz rosyjskich (79%) oraz niepewność co do bezpieczeństwa osobistego (82%), a na trzecim miejscu znalazło się pogorszenie warunków życia (49%). Spośród ankietowanych 28% nie miało wątpliwości co do konieczności przeprowadzki, 31% miało wątpliwości ze względu na fakt, że rodzina pozostała w Rosji. Wśród powodów, które mogłyby przekonać ich do powrotu, 70% wymieniło zmianę sytuacji politycznej w Federacji Rosyjskiej.